Vajina Daraltma

Vajina daraltma, vajina kanalında meydana gelen gevşeme sendromunun giderilmesine yönelik cerrahi olarak ameliyatla veya ameliyat çekincesi olanlar için alternatif olarak lazer ve radyofrekans teknolojilerini kullanan cihazlarla ameliyatsız olarak yapılan bir tedavidir.

Vajina kanalı hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlerle dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir bu da vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme gibi sorunlara yol açabilir. Bu gevşeklik ve genişleme kadının cinsel yaşamında sorun yaşamasına, özgüvenini kaybetmesine ve cinsel haz eksikliğine sebep olabilir. Böyle bir durumda ruhsal durumu ve cinsel yaşamı olumsuz etkilenen kadınlar bu sorundan kurtulmak için vajina daraltma operasyonuna ihtiyaç duyabilirler.

Vajina Daraltma Neden Yapılır ?

Vajina Daraltma Neden Yapılır ?

Kadınlarda vajinanın gevşemesi ve eski sıkılığını kaybetmesiyle cinsel ilişki sırasında tatminsizlik ortaya çıkabilmektedir. Genişleyen vajina kanalı yalnızca erkekte değil, kadında da cinsel tatminsizlik ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Sonuç olarak vajina daraltma eşlerin cinsel hayatında ilişkiden beklenilen hazzın alınması için önemli bir olgu olan vajina darlığını sağlamak için yapılır. Vajen ameliyatı, yada vajinoplasti olarak da bilinen bu işlem uzman jinekonoji doktoru tarafından uygulanmalıdır. Daha önceleri sadece cerrahi müdahale ile yapılabilen vajina daraltma ameliyatı artık günümüzde teknolojinin tıpta da yaygın şekilde kullanılmaya başlanmasıyla lazer ve radyofrekans teknolojilerini kullanan cihazlar ile kolayca ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden 15-20 dakikalık bir seansta yapılabilmektedir.

Radyofrekans İle Vajina Daraltma

Radyofrekans İle Vajina Daraltma

Vajina kanalında genişleme sendromu radyofrekans teknolojisini kullanan THERMI VA isimli cihaz ile hiç bir şekilde lokal veya genel anestezi yada anestezik kremler uygulanmaksızın kesisiz, ameliyatsız olarak giderilebilmektedir. THERMI VA cihazının özel jinekolojik başlığı vajen kanalı içerisinde kontrollü ısı ve radyofrekans dalgalar yayarak, vajinanın alt duvarında bulunan ve iki taraflı olarak pervis tabınını oluşturan kasların birbirine yakınlaşmasını, dokuların yenilenmesini sağlar. Bu şekilde vajen başlangıcından içeriye olan alan daraltılarak vajina darlığı istenilen oranda sağlanmış olur.

Lazerle Vajina DaraltmaLazerle Vajina Daraltma

Alanında uzman jinekolog doktorlarımız tarafından yapılan lazerle vajina daraltma operasyonunda Er:YAG lazer cihazın özel jinekolojik başlığı vajen kanalı içerisinde atışlar yaparak vajinanın alt duvarında bulunan ve iki taraflı olarak pervis tabınını oluşturan kasların birbirine yakınlaşmasını sağlanır. Bu şekilde vajinanın başlangıcından içeriye doğru 4 cm uzunluğunda ki alan 1-2 cm çapında daraltılarak vajina darlığı istenilen oranda sağlanmış olur.

LAZERLE VAJİNA DARALTMA NASIL YAPILIR ?

Ameliyatsız Yöntemlerin Cerrahi Yönteme Göre AvantajlarıAmeliyatsız Yöntemlerin Cerrahi Yönteme Göre Avantajları

Lazerle veya THERMI VA (radyofrekans) ile vajina daraltma, cerrahi müdaheleye göre hasta açısından oldukça konforlu bir yöntemdir. Lazerle yapılan uygulamada her hangi bir şekilde kesi veya dikiş kullanılmadığından iyileşme süreci cerrahi yönteme göre çok daha kısadır, böylece lazer ile vajina daraltma yapılan hasta operasyonun hemen sonrasında günlük hayatına dönebilmekte, iyileşme süreci daha kısa olduğu için de cinsel hayatına da çok daha kısa sürede yeniden başlayabilmektedir. Ayrıca kesi ve dikiş olmadığı için ağrı acı olmamakta, operasyon sonrası bakım, pansuman ilaç kullanımı gerekmemekte, enfeksiyon v.s gibi riskler bulunmamaktadır. Yine lazerle yapılan operasyonda kesi dikiş olmadığı için operasyon aşamasında genelde anestezi ihtiyacı duyulmamakta, doktor veya hasta tercih ederse hafif bir lokal anestezi yeterli olmaktadır.

Makalenin Yazarı: Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

S.S.S

Genital Estetik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genital bölge estetiği, vajinal yenileme olarak da adlandırılmaktadır. İç Dudak Estetiği (Labioplasti), Dış Dudak Estetiği (Vuvoplasti) , Vajina Beyazlatma, Vajina Daraltma gibi işlemler genital estetik işlemleri olarak adlandırılmaktadır.
Kadınların, genital sağlık alanında erkeklerden çok daha bilgili oldukları bilinmektedir. Genital estetik uygulamaları doğum yapmış ya da yapmamış herkesin yaşayabileceği vajinal kuruluk, tekrarlayan enfeksiyonlar, vajinanın geniş olması, vajinada meydana gelen renk değişimi, idrar kaçırma ,cinsel ilişki sırasında ağrı ve hissizlik sorunlarının çözümünde tedavi amaçlı yapılmaktadır. Ayrıca estetik kaygılardan dolayı da bu işlemler yapılmaktadır.
Genital estetik operasyonlardan en sık yapılan işlemler; iç dudak estetiği (Labioplasti), vajina daraltma (Vajinoplasti), genital gençleştirme ve beyazlatma uygulamalarıdır.
Teknolojinin ilerlemesi sayesinde lazer ve radyofrekans cihazları ile ameliyatsız genital estetik uygulamaları yapılabilmektedir. Ameliyatsız genital estetik uygulamalarında dikiş ve bıçak izi olmadığı için iyileşme süresi oldukça kısa olduğu gibi işlem süresi de kısadır.
Kadınlarda vajinanın gevşemesi ve eski sıkılığını kaybetmesiyle eşler arasında ilişki sırasında cinsel tatminsizlik ortaya çıkabilmektedir. Genişleyen vajina kanalı yalnızca erkekte değil, kadında da cinsel tatminsizlik ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Sonuç olarak eşlerin cinsel hayatında ilişkiden beklenilen hazzın alınması için önemli bir olgu olan vajina darlığını sağlayan operasyona Vajina Daraltma denir.
Sağlık kuruluşlarının herkese açık şekilde tedavi ücretlerini ilan etmesi yasalarla kısıtlandığı için web sitemizde tedavi ücretleri hakkında bilgi verememekteyiz. Web sitemizi inceledikten sonra bizimle iletişime geçerek tedavilerimiz ve fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Kadın cinsel organına bakıldığında dışarıdan görülen bölgenin ismi dış dudaklardır. Büyük dudaklar olarak da adlandırılan bu bölgenin dolgunluğu, büyüklüğü ve şekli estetik açıdan göze ilk çarpan yerdir. Bazı kişilerde doğuştan şekil bozukluğu olabildiği gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte de bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Labioplasti, dış dudaklardaki estetik problemleri ortadan kaldırır. Böylece kadının özgüveni ve cinsel ilişkiden aldığı haz artar. Bunların yanı sıra dudakların büyüklüğünden dolayı giyilemeyen kıyafetler özgürce giyilebilir. Labioplasti uygulamalarında başarı oranı oldukça yüksek olup güvenilirliği oldukça yüksek olan bir işlemdir.

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Gizlilik İlkesi

BİZE ULAŞIN

Genital Estetik Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın